+82 70-7954-6116
info@kovar.kr
Technical support: Mon–Fri 9 AM – 6 PM KST

From US$6.35
Excl. VAT
| Spec | Default | Price | Quantity |
|---|---|---|---|
| fag:1206-K-TVH-C3 | Default | US$6.35 |
FAG Self-Aligning Ball Bearing — precision-engineered for demanding industrial applications.
| Clearance Group | C3 |
| Cage Type | TVH |
| Inner Diameter (d) | 30 mm |
| Outer Diameter (D) | 62 mm |
| Width (B) | 16 mm |
| Dynamic Load Rating (Cr) | 15.900 N |
| Static Load Rating (C0r) | 4.650 N |
| Limiting Speed (nG) | 13.100 1/min |
| Reference Speed (nϑr) | 11.400 1/min |
| Weight (≈m) | 0,217 kg |
| Min. Temperature (Tmin) | -30 °C |
| Max. Temperature (Tmax) | 120 °C |
| Sealing Type (Sealing) | Without |
| Tolerance Class (Tolerance class) | PN |
| datasheet pdf | datasheet pdf download |
From US$6.35
Excl. VAT
| Spec | Default | Price | Quantity |
|---|---|---|---|
| fag:1206-K-TVH-C3 | Default | US$6.35 |

FAG
11204-TVH
US$11.23
Excl. VAT
In stock (16)

FAG
11205-TVH
US$11.30
Excl. VAT
In stock (17)

FAG
11210-TVH
US$25.78
Excl. VAT
In stock (13)

FAG
1200-TVH-C3
US$3.79
Excl. VAT
In stock (121)

FAG
1203-TVH
US$6.12
Excl. VAT
In stock (679)

FAG
1203-TVH-C3
US$6.04
Excl. VAT
In stock (2)

FAG
1204-K-TVH-C3
US$6.04
Excl. VAT
In stock (6)

FAG
1205-K-TVH-C3
US$6.74
Excl. VAT
In stock (106)